Wiele z nas się zastanawia, kim tak właściwie jest kierownik budowy. Mianowicie to osoba zatrudniona do kierowania pracami budowlanymi danego obiektu. Kierownik budowy musi realizować zlecenia według kolejności zleceń wpisanej do dziennika budowy.
Dodatkowo jest odpowiedzialny za organizację pracy, podział zadań i obowiązków ekipy budowlanej. Bo przecież to ekipa jest zatrudniona na danym placu budowy i realizuje polecenia kierownika. Każdy kierownik budowy, musi mieć spore doświadczenie zawodowe i dodatkowe uprawnienia. Niezwykle ważną cechą jest przebyty staż, bo to właśnie na nich przyszły kierownik zdobywa doświadczenie zawodowe. Kierownik budowy musi również zadać egzamin organizowany przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Osoby, które aktualnie kształcą się na zawód kierownika, muszą mieć świadomość, iż wiele firm, szuka takich osób. W internecie można znaleźć mnóstwo ogłoszeń: szukam kierownika budowy. Najwięcej ogłoszeń pojawia się w dużych miastach np. Wrocław, Warszawa, Poznań. To oznacza, że taka osoba jest bardzo ceniona, za zawód dobrze płatny. Druga osoba, czyli wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego, również pełni ważną funkcję. To właśnie on wykonuje zadania nadzoru budowlanego określone przepisami prawa budowlanego. Do tego typu obowiązków należą m.in: kontrolę zgodności wykonywania robót budowlanych z przepisami prawa budowlanego, czy dana osoba wykonuje właściwie swoją funkcję, czy jest uczciwy.
Teren budowy – jak właściwie zabezpieczyć?
Przechodnie, którzy przechodzą obok terenu budowy, mogą wielokrotnie zauważyć tabliczkę z napisem: teren budowy, wstęp wzbroniony. To oznacza, że na danym terenie odbywa się budowa. Ważne jest, aby to właśnie kierownik budowy sporządził tablicę informacyjną odnośnie rozpoczętej budowy, a następnie umieścił ją w widocznym miejscu. Dzięki temu tablica ta będzie chroniła przechodniów przed niebezpieczeństwem. Teren budowy lub robót powinien być prawidłowo ogrodzony. Ogrodzenie powinno być wykonane tak, aby nie stwarzało zagrożenia dla innych ludzi, a przede wszystkim dla dzieci. W takim przypadku przejścia, czyli chodniki dla pieszych powinny być wyznaczone w miejscach bezpiecznych. Składowanie materiałów budowlanych powinno odbywać się tylko w wyznaczonych miejscach. Bardzo dokładnie muszą być umieszczone wszystkie niebezpieczne materiały. Plac budowy jest miejscem, gdzie odbywa się budowa. Dlatego też, mogą tak przebywać tylko kierownik i pracownicy. Zabezpieczenie budowy musi się znajdować, wokół każdego terenu, na którym znajduje się jakakolwiek budowla. Zabezpieczenie terenu budowy, powinno być przemyślane dużo wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Warto także zapewnić bezpieczeństwo samym pracownikom. Jeśli chodzi o zabezpieczenie terenu budowy, dużego obiektu, musi być ono trzykrotnie bezpieczniejsze i mocniejsze.